Grįžtu į darbą: žindyti negalima nujunkyti. Kur dėti kablelį?

Paskelbė rima - 2023, Rugpjūtis 3 - 15:39

Kai gimė mano pirmagimis, prieš daugiau kaip dvidešimt metų, Lietuvoje apmokamos motinystės atostogos truko vienerius metus. Tuo metu maniau, kad žindyti užtenka iki metų laiko ir tuo pačiu galvojau, kaip protingai yra sukurta mūsų įstatyminė bazė, kad sudaro sąlygas mamoms žindyti kūdikius iki metų ir tik tada, kai jau žindyti nebebūtina, joms reikia grįžti į darbą. Kokia naivi tuo metu buvau tiek dėl įstatyminės bazės, tiek dėl to, kad mamos žindo kūdikius iki metų.

Nuo 2001 metų Pasaulio sveikatos organizacija, o Amerikos pediatrų draugija nuo 2022 metų rekomenduoja žindyti išimtinai iki 6 mėnesių, tęsti žindymą su primaitinimu iki 24 mėnesių ir ilgiau kiek mamai ir vaikui priimtina. 2002-aisiais metais, Lietuvoje iki 6 mėnesių iš dalies žindomų kūdikių buvo 26.6 proc., o 2022-iais metais 52.6 proc. Oficiali statistika apie išimtinai žindomus kūdikius iki 6 mėnesių, žindomų metų laiko amžiaus kūdikių procentą ar tyrimų apie tai, kiek mamų derina darbą ir žindymą nėra.

Jungtinių Amerikos Valstijų institucijų pateikiama statistika rodo, kad mažesnis procentas dirbančių mamų kūdikius maitina savo pienu ir tai priklauso nuo to, ar mama dirba visą darbo dieną ar dalį.

Jeigu mama dirba visą dieną 22,8 proc. 6 mėnesių kūdikių yra žindomi, atitinkamai jeigu dirba dalį laiko žindomi 33.4 proc., o jeigu nedirba – 35.4 procento. Kai kūdikiui sueina metai, 10.6 procento visą dieną dirbančių, 19.2 proc. dalį kaiko dirbančių mamų ir 22 proc. nedirbančių mamų dar maitino savo pienu.

Lietuvoje geros sąlygos palyginti su kitomis šalimis: mamos turi 100 proc. apmokamas nėštumo ir gimdymo atostogas ir iš dalies apmokamas vaiko priežiūros atostogas iki 2 metų. Atlyginimo dalis, kuri yra kompensuojama, keičiasi gana dažnai, o reaguojant į Europos Sąjungos pastangas suvienodinti ir pagerinti minimalią motinų apsaugą darbo rinkoje Lietuvoje nebūtinai atsiliepia teigiamais pokyčiais. Vienas iš jų – tėčiams privalomi arba prarandami 2 mėnesiai tėvystės atostogų per pirmuosius 24 vaiko gyvenimo mėnesius gali skatinti mamos ir vaiko atskyrimą dėl finansinių paskatų o ne dėl šeimos ar mamos pasirinkimo.

Grįžimas į darbo rinką svarbus, nes moteris kaip darbuotoja ilgą laiką augindama vaikus namuose praranda kvalifikaciją ir tampa ne tokia patraukli darbuotoja, bet taip pat svarbus ir kūdikio ar mažo vaiko žindymas. Kaip tai suderinti?

 

Koks jūsų tikslas: nutraukti žindymą, žindyti dar truputį ar žindyti ilgai?

Be įtakingų institucijų rekomendacijų kiekviena moteris yra laisva nuspręsti kokios trukmės žindymas yra jai priimtinas ir svarbus. Pasirenkanti išeiti į darbą moteris gali užduoti sau klausimus:

  • Ar aš matau prasmę tęsti žindymą?
  • Kiek žindymas yra svarbus mano vaikui ir kiek man yra svarbu atliepti jo poreikį žįsti?
  • Kiek ilgai noriu žindyti savo vaiką?

Atsakymai gali būti įvairūs, priklausomai nuo kiekvienos mamos ir vaiko situacijos. Galbūt jūs tvirtai žinote, kad žindysite iki vaikas savaime nusijunkys, o gal iki tam tikro amžiau, o galbūt pažindysite kelis mėnesius, kad lengviau visi adaptuotumėtės prie pokyčių, o tada nutrauksite žindymą.

Kai pasirenkate dar kurį laiką žindyti, yra įvairių aspektų, apie kuriuos reikėtų pagalvoti ir tinkamai pasiruoši.

Darbų skirtingumas. Priklausomai nuo darbo pobūdžio žindymą ir darbą gali būti lengva derinti. Jeigu galite dirbti laisvu grafiku, nepilną darbo dieną ar turite lankstų darbo grafiką, jeigu galite dirbti nuotoliniu būdu – žindymo ir darbo derinimas bus mažiau sudėtingas. Vienintelis nuotolinio darbo aspektas, apie kurį reikėtų pagalvoti – tai darbas namuose, kuriuose bus ir jūsų kūdikis. Vaikai sunkiai pakelia žinojimą, kad mama yra kitame kambaryje už durų ir gali verkti, bandyti patekti į kambarį ir atsisakyti užsiimti kita veikla su jį prižiūrinčiu žmogumi.

Jeigu dirbate konkrečiomis valandomis, pvz., nuo 8 iki 17, su trumpomis pertraukomis, arba ilgomis valandomis (pusę paros, parą) žindymą gali būti sudėtingiau suderinti ir reikėtų apsvarstyti galimybes arba atvežti kūdikį jums į darbą pažindyti arba traukti pieną darbo metu.

Ar galima išvykti į komandiruotes ir tęsti žindymą? Taip, galima. Komandiruotės metu palaikant pieno gamybą grįžus galima tęsti žindymą namuose ir maitintimą ištrauktu pienu, kai mamos nėra.

Grįžus iš darbo, laisvadienių ir savaitgalių metu žindymas gali būti neribojamas ir jeigu tenka pieną ištraukti darbe, kai esate su kūdikiu, kuris žinda pats, pieno traukti nebereikia. Šalyse, kur mamos grįžta į darbą labai anksti ir pavargsta derinti darbo ir motinystės reikalavimus, yra žinomas toks reiškinys “atostogų mastitas”, kuomet pervargusiai mamai prasideda krūties uždegimas ir ji yra priversta likti namuose dėl savo sveikatos – o tuo pačiu žindyti ir leisti laiką su savo kūdikiu.

 

Kūdikio amžius ir mamos pieno valgymo ypatumai

Kūdikiai iki 6 mėnesių turėtų būti išimtinai maitinami tik motinos pienu – žindomi arba pamaitinami ištrauktu pienu. Tad išeinant į darbą šiame laikotarpyje reikėtų galvoti apie tai, kad jums darbo metu reikė traukti pieną tiek kartų, kiek kūdikis turėtų žįsti per darbo valandų laikotarpį. Šio amžiaus kūdikius dažniausiai galima išmokyti gerti ištrauktą pieną iš buteliuko.

6 – 12 mėnesių kūdikiai jau pradeda valgyti kitą maistą, pradžioje nedaug po to porcijos didėja ir poreikis mamos pienui mažėja. 12 mėnesių kūdikiui per parą dar reikia apie 500 ml motinos pieno. Jeigu grįžtate į darbą šiuo laikotarpiu, prieš išeidama išbandykite ar jūsų kūdikis gers jūsų ištrauktą pieną. Tokio amžiaus kūdikiai labai dažnai kategoriškai atsisako mamos pieno ne iš krūties tuo sukeldami frustraciją ir sau, ir mamoms. Galima pasiūlyti gerti iš atviro puodelio ar per silikoninį šiaudelį – žindomi kūdikiai gana greitai suvokia ką daryti su šiaudeliu. Taip pat galima pabandyti sumaišyti nedidelį kiekį pieno su vandeniu, kurio turėtumėte pasiūlyti kūdikiui kiekvieno valgymo metu ir jeigu tokį vandens – pieno mišinį kūdikis geria, galima bandyti didinti pieno kiekį vandenyje. Taip pat ištrauktą pieną galima naudoti košėms skiesti. Galima išbandyti mamos pieno ledinukus – užšaldyti mamos pieną ant plastikinės lazdelės ir duoti čiulpti kaip ledinukus, padės ir dantų dygimo skausmui malšinti. Šiuo laikotarpiu vis dar būtų svarbu palaikyti pieno gamybą esant darbe.Jeigu vaikas negeria ištraukto pieno, galbūt jį prižiūrintis asmuo gali atvežti jį jums į darbą pažindyti?

12 ir daugiau mėnesių. Vaikas jau turėtų valgyti tris kartus per dieną ir gauti užkandžius, tačiau pienas vis dar svarbi jo raciono dalis. Jeigu jūsų krūtų talpa didelė ir krūtys gali nestabdyti pieno gamybos ilgesnį laiką (nejaučiate krūtų prisipildymo, o kai žindote, vaikas ar kūdikis geria pieną), galima sumažinti arba iš viso atsisakyti pieno traukimo darbe. Jeigu iki šiol tik žindėte, vaikas gali atsisakyti gerti ištrauktą mamos pieną. Galima bandyti pripratinti aukščiau aprašytu būdu. Jeigu vaikas negeria ištraukto pieno, galbūt jį prižiūrintis asmuo gali atvežti jį jums į darbą pažindyti?Jeigu negalite daryti ilgesnių žindymo/pieno traukimo pertraukų nes krūtys persipildo, ištrauktą pieną tokiu atveju galima bandyti naudoti virti košėms ar joms skiesti.

 

Kaip dažnai kūdikis yra žindomas? Koks ilgiausias laiko tarpas tarp žindymų kol krūtys pasijunta papilnėjusios?

Retkarčiais dienos metu – veikiausiai nebus didelių problemų paliekant kūdikį ar mažą vaiką su kitu maistu. Jeigu žinda dažnai labai dažnai ar be sustojimo – priklausomai nuo amžiaus gali būti naudinga suretinti dieninį žindymą pasiūlant kitų veiklų, tuo pačiu įsivertinant kiek laiko galite leisti savo krūtims būti neištuštintoms. Normaliomis aplinkybėmis krūtys neturi jaustis pilnos, tačiau išėjus į darbą būsime ne normaliose žindymui aplinkybėse, tad būtų gerai žinoti kiek galite pastumdyti pieno traukimą ar kūdikio pažindymą, kad pieno gamyba nepradėtų mažėti. Jeigu praeina 2 valandos ir jūsų krūtys jau apsunko, vadinasi, norint palaikyti pieno kiekį, reikės traukti kas 2 valandas. Jeigu galite išlaukti 4 val., tuomet galite traukti ir kas 3 ir kas 4 val., priklausomai nuo situacijos darbe. Žinojimas kokius laiko tarpus gali išlaukti tarp žindymų gali jums padėti planuoti susitinkimus, susitikimus, taip pat informuoti vadovą, kad tarp susirinkimų būtina pertrauka pasirūpinti ir jūsų poreikiu.

 

Kokia pieno ištraukimo patirtis?

Pientraukis su ištrauktu pienuNiekada netraukėte pieno, o dabar ketinate tai daryti, nes grįžtate į darbą? Pabandykite pieną traukti namuose. Kartais užtrunka, kol moterys atranda tinkamą pientraukį, prisitaiko gaubtelio dydį, įveikia pasipriešinimą pieno traukimui. Juk žinot, kad pieno tekėjimas priklauso nuo oksitocino išsiskyrimo ir jeigu pientraukis jus gąsdina, tai pientraukis ir pieno traukimas darbe gali dar labiau gąsdinti ir nepavyks ištraukti pieno. Taip pat pagalvokite, ar jums užteks vieno pientraukio, kurį paliksite darbe Ar norėsite turėti pientraukį darbe ir pientraukį namuose? Kaip darysite savaitgaliais/išeiginėmis dienomis? Ar parsivešite namo ar ne? 

Pientraukio pasirinkimas irgi labai svarbus. Yra įvairiausių pientraukių rūšių – rankinis, viengubas elektrinis, dvigubas elektrinis, su vienu ar dviem varikliais, su laidais ir belaidžiai, įsidedami į liemenėlę. Nėra vieno teisingo ir geriausio pientraukio, bet pasidomėti įvairove prieš perkant pientraukį yra būtina.

Kai kurios moterys renkasi į liemenėlę įdedamus pientraukius ir tikisi pieno traukimo metu galėti tęsti savo darbus. Pagalvokite, ar tai būtų priimtina jūsų situacijoje? Kaip jausitės jeigu teks bendrauti su žmonėmis kai tuo pačiu metu bus traukiamas pienas? Kaip jausitės dėl pientraukio skleidžiamo garso?

 

Kas prižiūri kūdikį? Kaip toli yra mamos darbas?

Jeigu darbas yra netoli nuo namų, galbūt kūdikį galima atvežti pažindyti? Jeigu žmogus, prižiūrintis jūsų kūdikį namuose sutinka vežioti, tai gali būti galimybė išvengti pieno traukimo. Jei atvežti negali, galbūt jūs galite parvažiuoti namo per prailgintą pietų pertrauką ir pažindyti kūdikį? Taip pat svarbu pabrėžti, kad likus nedaug laiko iki mamos sugrįžimo kūdikio nereikia primaitinti ištrauktu pienu ar kitu maistu. Priešingai, geriau pamaitinti nedaug, kad kūdikis noriai žįstų pieną iš krūties ir mamai nereikėtų jo traukti pientraukiu.

 

Teisinis pertraukų kūdikiui pažindyti ar pienui ištraukti reguliavimas:

Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas 37 str. 9 punktas:

Krūtimi maitinančiai darbuotojai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas trys valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui krūtimi maitinti. Darbuotojos pageidavimu pertraukas kūdikiui krūtimi maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į darbo dienos pabaigą, atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui krūtimi maitinti apmokamos pagal darbuotojos darbo užmokestį.

https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.215253/asr

Biudžetinėse įstaigose darbo savaitė auginant vaiką iki 3 metų vienam iš tėvų gali būti trumpinama iki 32 val. Darbo savaitės trumpinimą galima pasirinkti ar dirbti diena trumpiau ar dirbti kasdien po mažiau. https://www.vdi.lt/Forms/TekstasDUK.aspx?ID=691

Taip pat prisiminkite, kad jums priklauso ir vienas arba du mamadieniai, priklausomai nuo vaikų skaičiaus. O planuojant darbo grafiką ir viršvalandžius bei atostogas jums, kaip krūtimi maitinančiai darbuotojai turėtų būti teikiama pirmenybė.

 

Santykis su darbdaviu

Dvi pozicijos

  • Niekas negali liepti mamai nutraukti ar tęsti žindymą. Tai tik mamos ir vaiko reikalas. Nesikiškite. Ne jūsų reikalas.
  • Niekas negali liepti mamai nutraukti ar tęsti žindymą. Tačiau bendruomenės palaikymas yra labai svarbus. Kaip galėtume užtikrinti, kad visiems būtų gerai?

 

Labai svarbu kalbėti su darbdaviu kokios gali būti sudarytos sąlygos jums žindyti kūdikį. Gali būti baisu apie tai pradėti kalbą, juk darbe turime dirbti, o ne ieškoti sau išskirtinių sąlygų. Bet pagalvokite ir apie tai, kad galbūt yra ar bus kitų mamų, kurioms reikės to paties, kad einama link tikslo, suderinti motinystę ir darbą ir jeigu kūdikio maitinimas motinos pienu yra svarbi motinystės dalis, tai darbdavys turėtų pasistengti sudaryti sąlygas tai derinti. Jeigu jūs pradėsite, galbūt kitoms moterims jau bus lengviau.

Kita vertus, darbdavys ar vadovė gali palaikyti žindymą, turėti teigiamos patirties. Kadangi vis daugiau motinų Lietuvoje žindo vis ilgiau, auga tikimybė, kad darbe sulauksite ne kritikos, o palaikymo.

 

Kodėl darbdavys turėtų rūpintis?

Nežindomi kūdikiai dažniau lankosi pas šeimos gydytojus, daugiau dienų praleidžia ligoninės, jiems reikia daugiau receptų – daugiau vaistų.

Kai darbdavys rūpinasi žindymu, daugiau darbuotojų sugrįžta į darbą ir taip gali būti sutaupyti pinigai surandant ir apmokant kitą darbuotoją.

Toks darbuotojas tampa lojalesnis, labiau stengiasi dėl darbo, didina produktyvumą, didina vyrų ir moterų lygybę, didina sąmoningumą žindymo ir darbo suderinimo klausimu, mažina diskriminaciją.

Atsakingam darbdaviui tikrai yra pakankamai motyvų sudaryti sąlygas žindančiai mamai.

 

Darbdavys: žindymo erdvė

Jeigu darbdavys neturi patirties su žindymu ir mamos bei kūdikio poreikiais, nebijokite pasakyti, kokia aplinka jums būtų tinkama ir kokia tikrai netinkama žindymui. Bandykite surasti abiem priimtiną variantą. Pagavokite, kiek privatumo jums reikia ir kiek privatumo reikia kūdikiui, kad nesiblaškytų valgydamas? Kiek erdves yra darbe: dirbate mažoje kavinukėje, kur vos galima apsisukti ar dideliame ofise, kuriame galima įrengti ar paskirti atskirą patalpą? Pagrindinis tikslas būtų rasti tokį sprendimą, kuris tiktų abiem pusėm.

 

Darbdavys: pieno ištraukimas

Pieno ištraukimui gali reikėti kiek kitokios erdvės nei žindymui. Tikriausiai norėsis, kad tai būtų privati erdvė, joje turėtų būti rozetės, švarus tekantis vanduo, šaldytuvas/krepšys su šaldymo elementais, vieta pasidėti pientraukiui, pieno laikymo indeliams ar maišeliams, atsarginėms baterijoms. Taip pat tinkamos priemonės pientraukio priežiūrai – galimybė išvirinti ar pakaitinti mikrobangų krosnelėje, jeigu taip galima.

Durys turėtų būti rakinamos ir ženklas “užimta” ant durų, kad sumažintų tikimybę, jog kas nors užeis pas jus pieno traukimo metu.

Kaip laikyti ištrauktą pieną?

Kas dar svarbu:

Pieno gamybos palaikymui traukimų ar žindymų skaičius turi likti bent 6 kartus per parą (yra išimčių, bet ar tikrai tai esate jūs?)

Kaip išsimiegoti? Žindomi ir kartu su tėvais miegantys kūdikiai ir maži vaikai naktį keliasi dažniau, nei nežindomi ar miegantys atskirai. Įvertinkite, kokios aplinkybės leistų jums naktį daugiausiai išsimiegoti. Galbūt jums netrukdo kūdikio miegojimas prie jūsų su krūtimi burnoje, o galbūt paguldžius ant atskiro paviršiaus (atskiro čiužinuko šalia jūsų čiužinio, pristumtos lovos šalia jūsų lovos, kur jūs nusiridenate pažindote vaiką ir grįžtate į savo erdvę miegoti) galėtumėte išsimiegoti geriau.

 

Ar sukaupti pieno atsargų prieš išeinant į darbą?

Jeigu paliksite kūdikį iki 12 mėnesių, tuomet verta sukaupti atsargų vienai dienai, jeigu iki 6 mėnesių – dviem, trim dienom. Šios atsargos skirtos pamaitinti kūdikį, jeigu staiga sumažėtų pieno gamyba ir jums reikėtų šiek tiek laiko vėl ją pasausinti.

Stebėti savo krūtis dėl pieno sąstovų. Net jeigu žindote retai, išėjus į darbą ir neištuštinant krūties pakankamai dažnai ar pakankamai gerai, gali susidaryti pieno sąstovos ir mastitas. Stebėkite krūtis ir laiku imkitės priemonių. Laikui bėgant krūtys gali prisitaikyti prie retesnio traukimo, žindymo, bet nebūtinai, gali sumažėti pieno gamyba – dėl krūties talpos, atsinaujinus mėnesinėms ir pan. Jeigu norite sumažinti pieno gamybą, tai galima daryti po truputį ilginant tarpus tarp maitinimų – kol sulauksite krūtų sunkumo jausmo - ištraukiant pieną pilnai.

 

Ko tikėtis ir ką daryti grįžus iš darbo

Kūdikį ar mažą vaiką gali reikėti daug žindyti ir nešioti prie savęs, daug bendrauti, žaisti ir daryti darbus kartu, kad atnaujintumėte ryšį su vaiku. Pirmasis darbas kurį turėtumėte padaryti, tai nusiplauti rankas ir imti žindyti, kol kūdikis pats pasitrauks nuo krūties. Kadangi vaikui jūsų ir jūsų dėmesio reikės labai daug, geriau būtų, kad kiti šeimos nariai užsiimtų namų ruoša.

 

Žindymo nutraukimas nėra vienintelė alterantyva kad ir kokio amžiaus žindomą kūdikį ar vaiką auginate. Priminkite tai ir sau, ir kitoms mamoms, kai reikės nuspręsti kur dėti kabelį sakinyje “Žindyti negalima nujunkyti”.

Daugiau naudingos žindymo informacijos galite rasti:

FB grupėje Pasaulinė žindymo savaitė 2023

FB grupėje Žindymo akademija

FB puslapyje Žindymas. Rima Kurtinaitienė IBCLC

Instagram profilyje RimaKurtinaitienėIBCLC

 

Rima Kurtinaitienė,žindymo konsultantė IBCLC